YANGINA DAYANIMLI MALZEMELER

       Boyalar , Sıvalar, Durdurucu Paneller
       Yangın Kapıları
       Duman Tahliye Kapakları
       Yangın Perdeleri

*Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik
MADDE 23
(1) Bina tasiyici sisteminin yangin direncinin belirlenmesinde, yük tasima kapasitesi, bütünlügü ve yalitimi göz önüne alinir.
(2) Bina tasiyici sistem ve elemanlarinin, gerek bir bütün olarak ve gerekse her bir elemaniyla, bir yanginda insanlarin tahliyesi veya söndürme süresinde korunmalari için yeterli bir zaman boyunca stabil kalmalarini saglayacak sekilde hesaplanarak boyutlandirilmasi mecburidir.
(3) Yapi elemanlari ile birlesik olarak kullanilan mamuller dâhil olmak üzere, yapi elemanlarinin yangin karsisindaki tepkileri ve dirençleri için ilgili yönetmelikler ve standartlar esas alinir.
(4) Çevreye yangin yayma tehlikesi olmayan ve yangin sirasinda içindeki yanici maddeler çelik elemanlarinda 540 0C üzerinde bir sicaklik artisina sebep olmayacak bütün çelik yapilar, yangina karsi dayanikli kabul edilir. Alani 5000 m2'den az olan tek katli yapilar hariç olmak üzere, diger çelik yapilarda, çeligin sicaktan uygun sekilde yalitilmasi gerekir. Yalitim, yangina dayanikli püskürtme siva ile sivama, yangina dayanikli boya ile boyama, yangina dayanikli malzemeler ile çevreyi sarma, kutuya alma ve kütlesel yalitim seklinde yapilabilir.
(5) Betonarme ve ön gerilmeli betondan mamul tasiyici sistem elemanlarinda ilgili yönetmelik ve standartlara uyulur. Çok katli ve özellikle yatay yangin bölmeli binalarda, sistem bir bütün olarak incelenir, eleman genlesmelerinin kisitlandigi durumlarda dogan ek zorlamalar göz önünde tutulur. Betonarme veya betonarme-çelik kompozit elemanlarin yangina karsi 120 dakika dayanikli olabilmesi için, içindeki çelik profil veya donatinin en dista kalan kisimlarinin yani pas payinin, kolonlarda en az 4 cm ve dösemelerde en az 2.5 cm kalinliginda beton ile kaplanmis olmasi gerekir.
(6) Ahsap elemanlarin yangin mukavemet hesaplari yanma hizina dayandirilir. Yanma hizi 0.6 ilâ 0.8 mm/dak kabul edilip; ahsap elemanin bu sekilde azalan en kesitiyle ve güvenlik katsayisi 1.00'e esit alinarak, üzerine gelen gerçek yükü tasiyabildigi süre yangin mukavemet süresi kabul edilir. En az 19 cm kalinliginda kagir tasiyici duvar, kemer, tonoz ve kubbeler, diger yönetmelik ve standartlara uygun insa edilmis olmalari kaydiyla, 4 saatten kisa süreli yanginlar için ayri bir kontrolü gerektirmez.
Copyright © 2008 Sinerji Yangın ve Güvenlik Sistemleri Ltd. Şti.
Sinerji Yangin Logo
[ TÜRKÇE ]   [ ENGLISH ]                           ANA SAYFA      HiZMETLER    ÜRÜNLER      SERTİFİKA    KÜTÜPHANE     REFERANSLAR      ULAŞIM
Telefon: 90 216 313 31 38
Faks:  90 216 313 31 48
E-Mail :info@sinerjiyangin.com